top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autorabertha

Podstawowe narzędzia stosowane w akupunkturze

Ta starożytna technika leczenia, wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, zyskała na popularności na całym świecie jako komplementarna metoda terapii. Chociaż akupunktura jest znana głównie z wykorzystania igieł, w praktyce stosowane są także inne narzędzia, a wszystkie z nich wywodzą się ze starożytnego sposobu rozumienia tego, jak działa organizm ludzki.


Igły akupunkturowe


To chyba najbardziej rozpoznawalny sprzęt do zabiegów akupunktury. Wykonane z różnych materiałów narzędzia służą stymulacji konkretnych punktów na ciele, znanych jako punkty akupunkturowe. Różnią się długością i grubością, a ich dobór zależy od rodzaju terapii i obszaru poddawanego zabiegowi.


Wyróżnia się między innymi igły:

  • stalowe: najczęściej używane, wykonane ze stali nierdzewnej, dostępne w różnych długościach i grubościach, aby dopasować się do poszczególnych obszarów ciała. Współczesne igły są jednorazowe oraz sterylne;

  • złote i srebrne: tradycyjnie stosowane w przeszłości, obecnie rzadziej. Złote igły były kojarzone z tonizującymi właściwościami, a srebrne z działaniem uspokajającym;

  • intradermalne: małe i cienkie, o długości około 5mm, używane głównie do stymulacji punktów na powierzchni skóry;

  • pressowe: małe, o długości 1-2mm, przyczepiane do skóry za pomocą plastra, pozostające na ciele przez kilka dni, stosowane głównie w akupunkturze ucha.

Taka różnorodność pozwala specjalistom na dostosowanie rodzaju narzędzia do potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem lokalizacji i specyfiki nakłuwanych punktów. Warto przy tym wspomnieć, że współcześnie, obok tradycyjnych metod, stosuje się również akupunkturę laserową. Zamiast igieł do stymulacji służą w niej niskopoziomowe lasery.


Stawianie baniek jako starożytna metoda wspierająca krążenie


Innymi narzędziami do akupunktury są dobrze wszystkim znane bańki. Metoda ich stosowania polega na umieszczaniu na ciele szklanych, gumowych lub silikonowych przyrządów, w których wytworzono podciśnienie. Ma to pomagać w poprawie krążenia lokalnego i ogólnego, a także w redukcji napięcia mięśniowego. Do wykonania tego zabiegu są jednak przeciwwskazania. Żylaki, otwarte rany czy zmiany zapalne na ciele to niektóre z nich.


Moksoterapia jako dodatek i zabieg samodzielny


Jest to technika wykorzystująca ciepło żarzącego się suszonego ziela nad określonymi punktami na ciele. “Narzędziem” jest tutaj moksa w kształcie cygara, która została wypełniona ziołami bylicy zwyczajnej. Sesja jest często przeprowadzana w połączeniu z akupunkturą — specjalista wykonuje ruchy cygarem w niewielkiej odległości od skóry pacjenta. Ciepło generowane przez moksę ma pomagać w relaksacji, dodawać energii i wspomagać krążenie.


Masaż Gua Sha


To kolejna technika, w której stosuje się specjalne narzędzia do akupunktury. Tym razem są to kamienie o zaokrąglonych krawędziach, służące do tzw. skrobania skóry. Wykonywane nim ruchy mają na celu pobudzenie krążenia w obszarach objętych zabiegiem – a więc podobnie jak przy poprzednich metodach należy upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia masażu. Obecnie popularnym zastosowaniem mniejszych płytek Gua Sha jest codzienna pielęgnacja cery. Są to gadżety wykonane z barwnego kwarcu, co dodaje im uroku i sprawia, że dobrze prezentują się obok innych akcesoriów kosmetycznych.


Beata Szlachta

17 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page