top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autorabertha

Co to akupunktura?

Zaktualizowano: 13 lis 2023
Co to jest akupunktura? Akupunktura to podstawowa terapia medycyny chińskiej, która ma ok. 5 tysięcy lat i jest najstarszym kompletnym systemem medycznym.

Wg medycyny chińskiej choroba, objaw lub ból pojawia się, gdy płynny przepływ energii życiowej Qi w organizmie jest zaburzony. Energia Qi płynie kanałami energetycznymi zwanymi meridianami. W ciele człowieka mamy 12 podstawowych meridianów oraz 2 kanały cudowne, wzdłuż których znajduje się ponad 360 punktów akupunkturowych.

Akupunktura polega na regulowaniu przepływu energii Qi w organizmie poprzez wkłucie cienkich igieł w dobrane indywidualnie punkty akupunkturowe. Pobudza to przepływ energii w meridianie, usuwając blokady, które mogą prowadzić do choroby, stymulując organizm do samoleczenia oraz przywracając równowagę nie tylko w ciele, ale również w umyśle, duszy i emocjach.


Wybór kombinacji punktów akupunkturowych podczas terapii jest przemyślany, poprzedzony jest diagnozą terapeuty, zgodny z działaniem poszczególnych punktów akupunkturowych i ich zdolnością do stymulowania przepływu energii w pożądanych miejscach, narządach, układach w ciele.


Akupunktura - z łacińskiego "acus" = igła, "punctura" = ukłucie.


Czy akupunktura jest bezpieczna?


Akupunktura jest terapią niezwykle bezpieczną.

Spośród mniejszych spotykanych skutków ubocznych najczęściej (częstotliwość występowania 1% - 3%) wymienia się: siniak, krwiak, zmęczenie po zabiegu, chwilowe nasilenie objawów, ból przy nakłuciu. Nie zanotowano poważnych zdarzeń niepożądanych, a 0,1% zabiegów było związanych ze zdarzeniem, które lekarz ocenił jako znaczące, ale bez trwałych konsekwencji dla zdrowia pacjenta.

Ryzyko związane z akupunkturą można sklasyfikować więc jako nieistotne, a akupunktura jest zabiegiem bardzo bezpiecznym w rękach doświadczonego terapeuty.


Przeciwwskazaniami do akupunktury są:

- Hemofilia

- Znaczne wyniszczenie organizmu


https://journals.sagepub.com/doi/10.1136/aim.24.Suppl.53

https://www.evidencebasedacupuncture.org/safety/


Do innych terapii medycyny chińskiej można zaliczyć dietetykę, ziołolecznictwo, masaż (gua sha), ogrzewanie punktów (moksoterapię), bańki chińskie.Zapraszam Cię do zaopiekowania się sobą w Centrum medycyny naturalnej Bertha Holistic.


Beata Szlachta


 

Obserwuj @berthaholistic na IG


Terapie naturalne Wrocław, medycyna naturalna Wrocław, medycyna alternatywna Wrocław, medycyna holistyczna Wrocław, naturoterapia Wrocław, medycyna chińska Wrocław, centrum medycyny naturalnej Wrocław, centrum medycyny chińskiej Wrocław, akupunktura Wrocław, ziołolecznictwo Wrocław, niepłodność Wrocław, Yin Yang41 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page