top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autorabertha

Taijitu - Yin i Yang

Zaktualizowano: 5 sie 2023Wszyscy spotkali się kiedyś z tym znakiem. Nazywa się on Taijitu i przedstawia jedną z podstawowych koncepcję filozofii taoistycznej. Wyraża ideę, że dwa pierwiastki Yin i Yang, które z jednej strony są sobie przeciwstawne, stanowią nierozerwalną jedność, jednocześnie się uzupełniają i współtworzą. Yin i Yang to dwa bieguny świata, które wskazują na dualizm i równowagę obecną we wszystkich aspektach naszego życia.


Co ciekawe - istnieje wiele błędnych wersji tego znaku - np. obrócone bądź jako odbicie lustrzane - natomiast tylko ta wersja jest jedyną poprawną.


Yang rośnie po lewej stronie aż ku górze - kolor biały, a Yin rośnie po prawej stronie aż do maksimum na dole - kolor czarny. W Yin jest trochę Yang (biała kropka na czerni), a w Yang jest trochę Yin (czarna kropka na bieli).

Taijitu przedstawia również sposób, w jaki Yin i Yang oddziałują na siebie. Yin i Yang nie są stałe, są zawsze w stanie przepływu, stale się poruszają i zmieniają się w ciągłym cyklu. Przechodzą od jednego stanu do drugiego, podobnie jak pory roku. Ta nieustanna zmiana i dynamiczność jest kluczowym elementem w zrozumieniu naszego zdrowia i życia.

Żadne z nich nie jest ani dobre ani złe, są we wszystkim, co tworzy wszechświat. Przeciwieństwa te płynnie przechodzą jedno w drugie i dopełniają się wzajemnie. Są w ciągłej opozycji, ale też potrzebują siebie nawzajem, aby utrzymać równowagę, do której nieustannie dążą. Nierównowaga jednego wpływa na drugie.


Yin i Yang można porównać do nocy i dnia. Dzień i noc stanowią swoje przeciwieństwo, a jednocześnie jedno nie istniałoby bez drugiego, jedno przekształca się w drugie i razem tworzą całość - dobę.


Czym jest Yin i Yang?


Yin i Yang to dwie przeciwstawne i uzupełniające się siły we wszechświecie.

Klasycznie przedstawiane jako północne (zacienione - Yin) i południone (nasłonecznione - Yang) zbocze góry.


Yin to woda, zimno, ciemność, pasywność, ziemia, substacja, materia, księżyc, noc, cisza, miękkość, energia kobieca. Yang to ogień, ciepło, światło, aktywność, niebo, funkcja, energia, słońce, dzień, hałas, twardość, energia męska.


W medycynie chińskiej, zdrowie zależy od harmonijnego współdziałania Yin i Yang w naszym ciele. Wzajemne zależności i balans tych sił wpływają na nasze funkcjonowanie fizyczne, emocjonalne i duchowe. Gdy Yin i Yang są w równowadze, nasz organizm jest zdrowy, a energia życiowa Qi przepływa swobodnie przez meridiany.


Naruszenie równowagi Yin i Yang może prowadzić do problemów zdrowotnych. Na przykład, nadmiar Yin może objawiać się uczuciem zimna, ospałością, bólem głowy, podczas gdy nadmiar yang może powodować gorączkę, nadpobudliwość czy problemy ze snem.


Medycyna chińska, poprzez terapie takie jak akupunktura, ziołolecznictwo i odpowiednia dieta, dąży do przywrócenia harmonii Yin i Yang w organizmie, co sprzyja samouzdrawianiu i odbudowie równowagi.Zapraszam Cię do zaopiekowania się sobą w Centrum medycyny naturalnej Bertha Holistic.


Beata Szlachta


 

Obserwuj @berthaholistic na IG


Terapie naturalne Wrocław, medycyna naturalna Wrocław, medycyna alternatywna Wrocław, medycyna holistyczna Wrocław, naturoterapia Wrocław, medycyna chińska Wrocław, centrum medycyny naturalnej Wrocław, centrum medycyny chińskiej Wrocław, akupunktura Wrocław, ziołolecznictwo Wrocław, niepłodność Wrocław, Yin Yang19 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Post: Blog2 Post
bottom of page