top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autorabertha

Medycyna chińska WrocławMedycyna chińska stanowi jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie, a jej korzenie sięgają 5000 lat wstecz. Najstarsze dzieło medyczne „Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza” pisany był przez około 500 lat, i wydany został w 2 w p.n.e. Prawdopodobnie autorem zapisanych treści był Huang Di - Żółty Cesarz, który żył w roku około 3 tys. p.n.e.


Odkrycia archeologiczne potwierdzają jednak, że pierwsze kamienne igły do akupunktury datowane są już na okres neolitu (10-4 tys. lat p.n.e.).


Do Europy medycyna chińska dotarla w ok XVII wieku. Zasługi w tym względzie ma m.in. Polak - Michał Boym, polski jezuita, misjonarz i przyrodnik, który działał w XVII wieku na terenie Chin i był jednym z pierwszych Europejczyków, którzy opisali medycynę chińską i przyczynili się do jej wprowadzenia do Europy.


Głównym założeniem medycyny chińskiej jest holistyczne podejście do zdrowia, traktujące człowieka jako harmonijne połączenie ciała, umysłu i ducha. Skupia się na zapobieganiu chorobom, zachowaniu płynnego przepływu energii życiowej Qi przez meridiany w ciele i pielęgnowania harmonii i równowagi w życiu.


Jednym z najbardziej znanych elementów medycyny chińskiej jest akupunktura, która wykorzystuje cienkie igły do stymulacji punktów akupunkturowych w ciele. Poprzez przywrócenie płynności przepływu Qi, akupunktura pomaga w redukcji bólu, łagodzeniu dolegliwości oraz wspieraniu zdrowia i samopoczucia.


Kolejnym filarem medycyny chińskiej jest ziołolecznictwo. Wykorzystuje ono różnorodne zioła i rośliny, które regulują energię i wpływają na różne aspekty zdrowia. Indywidualnie dobrana mieszanka ziół może skutecznie wspierać organizm w radzeniu sobie z różnymi problemami zdrowotnymi.


Medycyna chińska, oprócz swoich terapeutycznych aspektów, ma również znaczący wpływ na profilaktykę zdrowotną. Zachęca do zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety, regularnej aktywności fizycznej i utrzymania równowagi emocjonalnej.W skład systemu medycyny chińskiej wchodzi akupunktura, ziołolecznictwo, dieta, termopunktura - moksoterapia, masaż guasha i gimnastyka qigong.


Głównym założeniem medycny chińskiej jest zasada, że człowiek jest zdrowy, gdy istnieje harmonia między Yin i Yang w organizmie.

Kluczowym w prawidłowej terapii jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, różnicowanie objawów i ustalenie prawidłowej diagnozy, w oparciu o którą zostanie dobrana strategia terapii. Jest to bardzo ważne, ponieważ medycyna chińska mówi: „jedna choroba – wiele objawów, jeden objaw – wiele chorób”. Czyli jeden wzorzec chorobowy może prezentować wiele różnych objawów, a jednocześnie jeden objaw, może mieć wiele odmiennych przyczyny (wzorców chorobowych) i w związku z tym u różnych osób wymaga różnego podejścia. Dlatego indywidualne podejście do każdego pacjetna jest tak istotne.Zapraszam Cię do zaopiekowania się sobą w Centrum medycyny naturalnej Bertha Holistic.


Beata Szlachta


 

Obserwuj @berthaholistic na IG


Terapie naturalne Wrocław, medycyna naturalna Wrocław, medycyna alternatywna Wrocław, medycyna holistyczna Wrocław, naturoterapia Wrocław, medycyna chińska Wrocław, centrum medycyny naturalnej Wrocław, centrum medycyny chińskiej Wrocław, akupunktura Wrocław, ziołolecznictwo Wrocław, niepłodność Wrocław21 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page